Naudas lietās jāprot izvērtēt prioritātes

prioritates

Viens no galvenajiem labas finanšu pārvaldības priekšnoteikumiem ir spēja izvērtēt prioritātes un atbilstoši tām arī sadalīt naudas plūsumu. Ja ir konkrēts budžets, ar ko rīkoties noteiktā laikā posmā, tad arī ir jāapzinās, kas ir neatliekamie un obligātie tēriņi, cik paliek hobijiem un atpūtai.

Un reizēm nākas atteikties no kaut kā mazāk svarīga un ne tik steidzama, lai īstenotu to, kas nav atliekams. Tā arī ir prioritāšu izvirzīšana un atbildīga finanšu plānošana.

Tomēr pateikt jau ir vienkārši, bet īstenot atbildīgu finanšu pārvaldību ne vienmēr ir viegli. Un ar to ir grūtības ne tikai jauniem cilvēkiem, kuri tikko sāk patstāvīgu dzīvi, bet jebkuram pieaugušam cilvēkam, kuram nav pietiekami labi attīstīta finanšu pratība.

Piemēram, mans hobijs ir ceļošana. Un es tam veltu gandrīz visu savu brīvo naudu, kas neaiziet obligātajiem tēriņiem. Tomēr reizēm nākas ar sevi pacīnīties un pieņemt, ka no kāda ceļojuma būs jāatsakās, jo tajā brīdī ir kāda cita prioritāte.

Pagājušajā vasarā es biju nevis divos ceļojumos, kā biju plānojos, bet tikai vienā, jo naudu, ko sākumā ieplānoju otrajam, vajadzēja, lai iegūtu autovadītāja apliecību. Autoskola jau sen bija mans neizdarītais darbs, kurš elpoja pakausī. Bet tagad vairs nebija iespēju atkāpties. Darba specifikas dēļ man vajadzēja kļūt par autovadītāju. Tāpēc autoskola uz diviem mēnešiem kļuva par manu prioritāti. Arī no finansiālā aspekta. Autoskola nav lēts prieks. Es kopā iztērēju nedaudz vairāk nekā tūkstoš eiro. Tomēr pieteikšanās autoskolai bija prioritāte, tāpēc arī nebija vērts žēlot naudu, nācās atlikt ceļojumu.

Kā atbildīgi plānot budžetu?

Rīkošanās ar naudu nav prasme, ar ko jau piedzimstam. Tā veidojas laika gaitā. To ietekmē ģimenes paradumi, izglītība, pieredze. Tomēr labā ziņā ir tāda, ka vājus finanšu pārvaldīšanas paradumus vienmēr var uzlabot. Te būs daži noderīgi raksti par šo tēmu.

http://www.tvnet.lv/egoiste/attiecibas/66544-ka_planot_personigo_budzetu

https://www.seb.lv/infotelpa/analitiska-informacija/gimenes-budzeta-planotajs

https://compeuro.lv/personigais-jeb-gimenes-budzets/