Kad daba iedvesmo radīt

daba

Man vienmēr ir bijusi pārliecība, ka dabā ir atrodama pati pilnība. Visas formas, mehānismi un sistēmas, ko var novērot dabā — nav nekā ģeniālāka par to. Tāpēc arī cilvēki savā attīstībā jau par piemēru, paraugu un iedvesmu ņem dabu. Labs piemērs tam ir arhitektūra, dizains, arī tehnoloģiju attīstība un inženērija.

Bet daba ne tikai iedvesmo, bet arī dod tik daudzas lietas, ko varam izmantot savā labā un ikdienā. Mani dabas materiāli ļoti ir iedvesmojuši radošiem darbiem. Un zinu, ka arī daudzi citi radoši cilvēki un mākslinieki izmanto dabas materiālus, lai radītu oriģinālas lietas.

Dzintara rotas — skaistas un vērtīgas

Dzintars ir dabas materiāls, kas veidojies miljoniem gadu laikā. Un joprojām tas ir iecienīts un vērtīgs, rotas no dzintara ir gana dārgas. Labos laika apstākļos joprojām jūra izskalo dzintaru, ko cilvēki vāc un pārdod. Dzintaru izmanto dažādu rotu izgatavošanai. Ar dzintara elementiem tiek papildināti arī tradicionālie zelta un sudraba juvelierizstrādājumi — gredzeni, aproces, kaklarotas. Šādi juvelierizstrādājumi ir grezni un piestāv svinīgiem tērpiem un notikumiem. Dzintaram arī tiek piedēvētas ārstnieciskas un dziedinošas īpašības. Tāpēc arī lielā cieņā ir tieši juvelierizstrādājumi ar dzintaru.

Dabas elementi rotaslietās

Rotu mākslinieki arī atraduši tādas tehnikas, kā iekļaut rotaslietās veselus dabas elementus — lapiņas, ziedus, augus u.c. Viens no brīnišķīgiem piemēriem šādām rotām ir skatāms http://www.dabasrotas.lv/.

Bet nav jau nemaz tālu jāmeklē — atliek vien atcerēties skolas laiku, kad tika taisītas krelles no kastaņiem, zīlēm, izmantoti dažādi kociņi un zariņi, no kuriem gatavotas dažādas rotas. Arī no izkaltētām koku lapām tika daudz kas izgatavots.

Taisām kroņus!

Pēdējos gados nākusi modē arī kroņu taisīšana. Tā ir radoša nodarbe, ar ko tagad aizraujas dažāda vecuma dāmas — no mazām meitenēm līdz jau dāmām labākajos gados. Kopīga kroņu un vainagu taisīšana no dabas materiāliem un dažādiem rokdarbnieču nieciņiem ir lieliska nodarbe, ko īstenot draudzeņu vakaros, vecmeitu ballītēs un kādos svētkos, jo to var darīt kopā mammas un meitas.

Kroņiem var izmantot visu, ko vien dabā atrod. Var vispirms izstaigāties pa mežu, gan jūru vai pa parku salasīt visu, kas vien patīk un šķiet iedvesmojošs. Un pēc tam to visu ietvert sava unikālā kroņa dizainā. Sanāk vienreizēja un personalizēta rota, kas ļauj izcelt savu individualitāti.

Dabas dizains juvelierizstrādājumos

Daba, tās formas un faktūras iedvesmo arī tradicionālo juvelierizstrādājumu izgatavošanā. Juvelierizstrādājumi tiek rotāti ar dabas iedvesmotiem rakstiem, faktūrām un elementiem — ziedi, lapu dzīslojums, virtenes un daudzi citi elementi. Ar tiem juvelierizstrādājumi iegūst oriģinālu izskatu, formu, kļūst romantiskāki. Šādi juvelierizstrādājumi plašā izvēlē meklējami pie viena no zināmiem un iecienītiem juvelierizstrādājumu izgatavotājiem un pārdevējiem — https://jahonts.com/lv.

Un patiesībā jau visi rotaslietās izmantotie elementi tiešā vai netiešā veidā nāk no dabas — zelts, sudrabs, dabīgie akmeņi, pērles, dimanti un citi materiāli, no kuriem izgatavo juvelierizstrādājumus. Tas viss ir nācis no dabas, izrakts vai iegūts citā veidā. Un pielāgots mūsdienīgām vajadzībām, rotu izgatavošanas metodēm un modes tendencēm. Daba ir mums visapkārt visdažādākajās formās un veidos. Rotaslietas ir tikai viens no aspektiem. Varētu runāt arī par apģērbu, mēbelēm, dizaina priekšmetiem, dekoriem un citām lietām, kas ir mums apkārt, izgatavotas un iedvesmotas no dabas.