Kā produktīvi strādāt arī mājās?

Darbs mājas

No brīža, kad ir parādījies internets, daudz ir mainījies darba vides jēdziens, jo arvien vairāk cilvēku izvēlas savas dienas nepavadīt birojā kopā ar kolēģiem, bet paši plānot savu laiku, strādāt dažādās vidēs un lielāko daļu darba paveikt no mājām. Ja tiek vadīts savs neliels bizness, tad māja kā darba vieta ir diezgan loģiska, jo tas ir ērtāk un lētāk, kas noteikti nav mazsvarīgi.

 

Darbs no mājām ir laba lieta ļoti daudziem cilvēkiem, kuri ir ierobežoti dažādās pozīcijās. Tie var būt kustību traucējumi, arī ikdiena ar mazu bērnu, kuram vēl nav vietas bērnudārzā, bet jau ir vajadzība gūt papildus ienākumus ģimenes budžetam. Vai arī cilvēks nolēmis būt pašnodarbinātais, kurš pats organizē savu daba apjomu un plūsmu. Tā strādā daudzi radoši cilvēki. Vairumā gadījumu viņi strādā nomājām.

 

Bet vai šo tendenci var uzskatīt tikai par pozitīvu? Kā jau visām lietām, tai ir arī savi mīnusi. Ja cilvēks, kurš izvēlējies strādāt mājas, to apzinās un izlemj, kā ar to cīnīties, tad viss tiešām var ļoti labi izdoties.

 

  • Vajadzīga pašdisciplīna. Darbavietā mēs esam daudz disciplinētāki, jo apkārt ir kolēģi, priekšniecība. Pati vide motivē strādāt. Mājās vieglāk paļauties slinkumam, trešajai prognozei, sāpošai galvai, vēlmei pus stundiņu atlaisties uz dīvāna. Šajā ziņā jāiemācās sevi kontrolēt.

 

  • Atskaites un papīri jātur kārtībā. Ja pats pārvalda savas nodarbinātības birokrātisko pusi, tad rūpīgi jāseko līdzi dokumentiem, atskaišu savešanai kārtībā. Haoss var piezagties ātri. Labs palīgs var būt bezmaksas grāmatvedības programma https://ekonts.lv/. Tajā ir viss nepieciešamais atbalsts pašnodarbinātām personām, mazajiem uzņēmumiem, organizācijām, kam nepieciešama grāmatvedība.

 

  • Nodalīt saprotamu darba zonu. Lai arī darbs no mājas šķiet vilinošs, tomēr daudz vieglāk arī mājās to paveikt būs, ja nodalīsiet saprotamu darba zonu, kurā atrodas viss nepieciešamais, kas tiek turēta kārtībā. Tas motivēs un arī palīdzēs nodalīt laiku, ko neveltāt darbam.

 

  • Plānot savu dienu, sadalīt laiku darbam un ģimenei. Darbs no mājas vienmēr ir lielāks risks vairāk laika atņemt ģimenei, atpūtai. Te darbu daudz grūtāk nodalīt no privātās dzīves. Palīdzēs nopietna plānošana, darbu grafiku veidošana. Un arī to ievērošana. Pa dienu lietderīgi jāizmanto laiks darbam, te neder paralēli mazgāt traukus, veļu, uzkopt, griezt vakariņām dārzeņus.