Kā ieraudzīt ceļojumā vairāk?

ceļojums

Šī tēmā būs ne par to, kā paspēt apstaigāt un apbraukāt vairāk kultūras objektu, bet gan par to, kā saskatīt kaut ko vairāk par tradicionālo tūristiem domāto slāni, kā ieraudzīt to, kas ir dziļāk, sajust un saprast tautas un zemes patieso dabu. Es arī ar katru ceļojumu to mācos, tāpēc man ir dažas metodes, ko izmantoju.

Izvēlos nestandarta maršrutus

Protams, ka man interese arī tās vietas, kas minētas tūristu ceļvežos, aprakstītas vēstures un mākslas grāmatās. Ne par velti tās ir tik slavenas. Tomēr tādās vietās bieži vien visu ir pārņēmis tūrisma gars, kas mainījis vidi, atmosfēru. Ja ir pārāk daudz cilvēku un pat tāda samākslota noskaņa, man rodas stress, nepatīk tādās vietās pārāk daudz uzkavēties. Tā bija, kad apskatīju visiem zināmo Eifeļa torni. Jā, tas ir iespaidīgs un skaists, bet, kad vajadzēja izstāvēt to burzmu, lai tiktu iekšā un uzbrauktu augšā, man galīgi sabojājās noskaņojums. Pa gabalu to vērot bija patīkamāk. Tāpēc man patīk atrast arī tādus apskates objektus un vietas, kas nav tradicionālo tūristu iecienītas.

Tur ir mierīgāk, var gūt plašāku ieskatu konkrētajā valstī. Ne vienmēr tas ir tāds, kādu rāda standarta viedokļi tūristu ceļvežos. Man patīk pašam atklāt, kāda ir  šī vieta.

Runājos ar vietējiem

Bet viens no svarīgākajiem rīkiem, kas man palīdzējis ceļojumus tiešām izbaudīt un sajust apceļojamo valsti, ir komunikācija ar vietējiem cilvēkiem. Runājos ne tik daudz ar gidiem un tūristu centru darbiniekiem, bet gan cilvēkiem, kuri tur dzīvo. Esmu komunikabls, parasti meklēju arī kādu ģimeni, kura var mani uz dažām dienām vai tikai vienu nakti izmitināt pie sevis.

Tādā veidā arī atrodu, kas pastāsta un parāda vairāk, var sajust cilvēku patieso dabu un raksturus, jo personīgā vidē un sarunās cilvēki vairāk atveras.

Tāpat vien uz ielas jau neviens savu dvēseli svešiniekam neatvērs. Kad nokļūstu viņu mājās, varu iegūt tiešām plašus iesaidus. Visbiežāk tiek klāti galdi ar tradicionālajiem ēdieniem, stāstīts par vēsturi, kultūras parašām. Redzu to, kā cilvēki patiešām dzīvo, ko domā, ar ko ikdienā nodarbojas. Ļoti interesanta pieredze šajā ziņā ir tad, ja ciemojos kādā Austrumu, Āzijas vai Dienvidamerikas valstī, kas tomēr izteikti atšķiras no Eiropas dzīvesstila. Tur pieredze ir daudz izteiktāka.

Apmeklēju vietējo tirgu

Vēl es katrā vietā cenšos apmeklē vietējo tirgu. Tā ir iespēja pavērot cilvēkus, redzēt, ko pērk un pārdod tirgū. Tāpat arī pats varu atrast kaut ko interesantu. Un bieži vien ne tik dārgu kā suvenīru veikalos. Vēl man patīk pašam nogaršot kaut ko no vietējiem produktiem.

Atkarībā no tā, kur esmu apmeties, izvēlos kaut ko pagatavojamu vai uzreiz ēdamu. Tirgū jau arī darbojas vietējie savās ēdienu būdiņās un kioskos, kur uz vietas gatavo un pasniedz uzkodas.

Tur var pagaršot arī mūsu garšas kārpiņām netradicionālas lietas. Dažreiz tā ir pieredze, ko otru reizi negribētos piedzīvot. Bet tā visa ir lieliska pieredze, ko var iegūt tad, ja ceļojuma laikā skatās mazliet tālāk par tradicionālajiem maršrutiem. Mans izvēlētais ceļojumu stils tam ir ļoti labi piemērots, jo mani nekas nekavē. Vienmēr varu doties tur, kur gribu. Man nav smagu čemdānu un jau rezervētas pieczvaigzņu viesnīcas visai nedēļai. Varu arī mainīt plānus, pielāgoties situācijai.