Izpratne par drošību atšķiras

drošība

Latviešus uzskata ar introvertiem un piesardzīgiem. Laikam jau tādi arī esam. No visa baidāmies, sargājamies, katrā pretimnācējā redzam draudu. Un tāpēc mūsu mājām apkārt ir augstas sētas, izturīgi bīdāmie vārti, vēl signalizācija un nikns suns. Mēs no visa baidāmies. Tā līdz šim esmu dzīvojis arī es. Man ir milzīgs atslēgu saišķis, arī signalizācijas pults. To liek darīt sabiedrība, kādā dzīvojam, jo nevar zināt, kurš grib tevi apzagt vai izdarīt vēl kaut ko ļaunāku.

Bet daudzos ceļojumos man ir nācies apjēgt, ka ne visur pasaulē cilvēki dzīvo pēc šāda principa. Pašā pamatā jau droši vien to veido kultūras un metalitātes atšķirības. Dažviet mājām durvis vispār neslēdz ciet. Ikviens no ielas var ienākt mājās, apsveicināties un iedzert tēju. Nav tāda aizdomīguma pret cilvēkiem. Brīnījos, ka mūs parasti tik ātri un laipni uzņēma pie sevis mājās, deva pajumti uz dažām naktīm. Mēs taču nekad tā nedarītu, ja cilvēks uz ielas prasītu, lai ļauj palikt pa nakti. Domātu, ka grib apzagt.

Viesmīlība un atvērtība lielā daļā pasaules ir ļoti atšķirīga no mums. Eiropa vispār ir ļoti noslēgta un paranoiska vieta. Mums bail, ka tikai mūsu bagātības un labumus kāds neatņem. Var jau būt arī, ka tur cilvēki ir sociāli vienlīdzīgāki, nabagāki, tāpēc viņiem jau nav nekā vērtīga, ko ņemt. Viņiem izdevīgāk, ka savā starpā sadarbojas un draudzējas, jo tā ir vieglāk iztikt grūtākos brīžos. Pats gan neesmu bijis Arābu Emirātos, bet esmu dzirdējis, ka tur automašīnas un arī mājas neaizslēdz, jo likumdošana ir tik stingra, ka tas nav nepieciešams. Par zādzību tiek nocirsta roka. Uz ielas var stāvēt neaizslēgts superauto, tas var būt pamest, bet neviens tam neskārsies klāt. Cita īpašumam neviens roku nepieliks.

Domāju, ka mūsu vidē kaut kas tāds nav iespējams. Mums tomēr visu laiku ir jāskatās pār plecu, pirmajā stāva uz logiem jāliek restes, jāliek signalizācija, kameras. Noziedzība un cilvēku bezkaunība ir augstā līmenī. Skaidrs, ka vieglāk ir paņemt no citiem, nekā pašam strādāt un sevi nodrošināt. Tādās reizēs ir patīkami nokļūt valstīs, kas ir tik draudzīgas un atvērtas. Savas mājas durvis atvērs ikvienam svešiniekam, kam vajadzīga palīdzība un pajumte.