Četri gadalaiki — tas ir skaisti, bet arī dārgi

gadalaiki

Man tiešām prieks, ka dzīvoju Latvijā un mērenajā klimata joslā, kur ir iespēja ik gadu izbaudīt četrus gadalaikus. Katrs no tiem ir skaists un unikāls. To novērtē arī tūristi, kuri pie mums brauc. Gadalaiki ir jo īpaši baudāmi tāpēc, ka Latvija ir zaļa zeme, mums ir daudz mežu, parku, upju, pilsētas ir ļoti zaļas. Tāpēc ik uz soļa redzam gadalaiku pārmaiņas un krāšņumu.

Tomēr ir brīži, kad man pavisam noteikti gribētos, lai es dzīvotu tuvāk Dienvidiem, vismaz kaut kur Spānijā vai Itālijā, jo tur nav jādomā par tām problēmām, ko mums sagādā aukstie gadalaiki. Jā, rudens un ziema ir forši, bet nav forši tas, ka ik sezonu jāpērk siltās drēbes un apavi, jādomā, kā apsildīt mājokli un samaksāt milzīgos apkures rēķinus. Tieši siltuma nodrošināšana ir tas, uz ko lielāko daļu gada cilvēki Latvijā arī koncentrējas. Un tam tiek novirzīts ļoti daudz līdzekļu.

Dienvidu zemēs māju jumtus nerotā viens pie otra sarindoti kūpoši metāla skursteņi, jo viņiem vispār nav vajadzības kaut ko sildīt un kurināt, viņi drīzāk mājas vēsumā glābjas no karstuma.

Jāgādā malka un jātīra skurstenis

Tā kā es dzīvoju savā privātmājā, tad zinu, kāda ir saimnieku ikdiena. Dzīvoklī šajā ziņā ir mazāk klapatu. Bet savā mājā par visu jāzina pašam. Man jau vasarā jādomā par kurināmā sagādi nākamajai sezonai. Agrāk māja tika apkurināta ar malku, bet tagad esam pārgājuši uz granulām. Tā kā tie ir gana lieli izdevumi, lai sagādātu kurināmo, par to jādomā jau laikus, jāatliek nauda, jāmeklē izdevīgākie pārdevēji. Tad jāieplāno laiks, kad kurināmo piegādās, lai varētu arī to salikt šķūnī. Un noteikti vasarā jāatceras par to, ka ir jāpārbauda skurstenis.

Tad, kad nomainījām apkuri uz granulām, arī tika atjaunots skurstenis, lai tas izturētu augsto degšanas temperatūru. Meistars ieteica, ka labākais un ātrākais risinājums ir metāla skursteņi, ko var ievietot jau esošajā dūmvadā kā oderi. Papētīju informāciju un guvu apstiprinājumu, ka tiešām metāla skursteņi ir labs risinājums, kas arī man izmaksās pieņemamu summu. Tomēr jauns skurstenis nemaina faktu, ka vienlaga tas ik gadu ir jātīra un jāpārbauda, lai saglabātu ugunsdrošību. Tas nepieciešams arī atskaitēm apdrošinātājiem, jo citādi nebūtu cerības, ka varētu saņemt atlīdzību par ugunsnelaimi, ja neuzturam dūmvadus labā stāvoklī.

Atkal uz veikalu pēc ziemas drēbēm

Bet rudens un ziema tuvojas ne tikai ar rūpēm par siltumu mājoklī, bet arī gādāšanu par to, lai silti būtu arī ārpus mājas. Tas nozīmē, ka visai ģimenei ir jāsarūpē piemērots apģērbs un apavi. Un tie parasti arī ir diezgan lieli izdevumi, it īpaši bērniem, jo viņi aug tik ātri, ka katru gadu visu vajag par izmēru lielāku. Pieaugušie vēl var vairākus gadus izmantot vienus apavus un jakas, ja ir iegādāta kvalitatīva prece.

Un tad man patiešām skauž, ka siltajās zemēs cilvēki visu gadu var staigāt ar vienām drēbēm un apaviem, nav jāiegulda tik daudz naudas, lai sagādātu apģērbu četriem gadalaikiem. Tas ir liels ietaupījums. Nav brīnums, ka cilvēki tur ir tik laiski un apmierināti ar dzīvi, jo viņu redzeslokā nav daudzu aktuālu problēmu, ar kuram saskaras cilvēki, kuri dzīvo tuvāk Ziemeļiem.