Ceļošanai vecums nav šķērslis

ceļošana

Tā mēs strādājam un skrienam bez atpūtas, neizmantojam atvaļinājumus, strādājam vairākos darbos un domājam — gan jau pensijā atpūtīšos. Vai tā tiešām ir, ka pensijas gados var izbaudīt to pašu, ko 30, 40 un 50 gados? Tāpēc nedaudz parunāsim par to, kā ir ceļot, ja esi jau cienījamos gados.

Pasaules tendence — pensionāri ceļo arvien vairāk

Ja paskatās tūrisma firmu pieredzi, arī uz ielām pavēro tūristu grupas, tad ir skaidrs, ka ceļotāju vidū netrūkst pensijas vecuma cilvēku. It īpaši daudz ceļo pensionāri no bagātajām valstīm. Kāpēc? Jo viņi to var atļauties. Viņi ir cītīgi strādājuši, krājuši naudu, lai vecumdienas tiešām izbaudītu tā, kā viņi vēlas.

Lai gan Latvijas pensionāru dzīves līmenis ne tuvu nav salīdzināms ar to, kāds ir citās Eiropas valstīs, tomēr tūrisma firmu dati liecina, ka 2016. gadā 30% no ceļotājiem, kas devušies uz ārzemēm, bijuši tieši seniori vecumā no 55-74 gadiem.

Sabiedrība kļūst vecāka

Līdz ar dzīves līmeņa un izglītības uzlabošanos sabiedrība neizbēgami noveco, jo cilvēkiem prioritāte ir karjera, bērni dzimst arvien vēlāk, kā arī bērnu skaitam ģimenē ir tendence samazināties. Tāpēc ir tikai loģiski, ka sabiedrība kopumā kļūst vecāka. Arī uzņēmēji tam pielāgojas, domā par to, kā labāk nodrošināt visus pakalpojumus gados vecākiem cilvēkiem. Tūrisma joma ir viena no tām, kas izjūt šo sabiedrības novecošanās tendenci. Tūrisma pakalpojumi tiek pielāgoti senioru vajadzībām, ieviesti jauni pakalpojumi, kas šai mērķauditorijai varētu būt aktuāli.

Uzlabojoties medicīnai, uzlabojas senioru dzīves kvalitāte

Ne jau tikai finansiālās iespējas ir iemesls tam, ka seniori labprāt ceļo. Tam pamatā ir arī medicīnas straujā attīstība. Medicīnas sasniegumi ļauj ievērojami paildzināt dzīvi, kā arī padarīt to daudz kvalitatīvāku.

Piemēram, tie seniori, kuri ir ar ierobežotām kustībām, atrodas ratiņkrēslos, mūsdienās var doties jebkur, jo ir taču normas, kas liek pielāgot vidi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tāpat tie pacienti, kuri saskaras ar slimībām, kas neļauj pilnībā kontrolēt savas dabiskās vajadzībās. Tāpēc nav jāsēž tikai mājās. Ir pieejami speciāli pielāgoti un nemanāmi pamperi, ko var izmantot garākā ceļā, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām. Papmeri ļauj ceļot cilvēkeiem ar urīna nesaturēšanu, ar kustību traucējumiem. Mūsdienās pamperi ir tik kvalitatīvi, ka nodrošina maksimālu higiēnu, ir nemanāmi, ir saudzīgi pret ādu. Vieni no pieprasītākajiem higiēnas līdzekļiem, kas domāti senioriem, ir tena.lv.

Kā ceļot izdevīgāk

Daudzi uzņēmēji izveidojuši senioriem īpašas atlaides un izdevīgus piedāvājumus, kas ļauj samazināt ceļojuma izmaksas. Latvijas Lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs” ir apkopojusi visus izdevīgos piedāvumus, kas senioriem pieejami Latvijā. Un senioriem draudzīgas vietas apzīmētas ar Silver Suitcase (Sudraba ceļasomu). Latvijā seniori visbiežāk apmeklē pilis, muižas, dabas objektus, takas, parkus, ziedu dārzus, arī tematiskos svētkus.

No ārzemēm seniori iecienījuši kaimiņu zemes, arī Vāciju, Austriju, Spāniju, Turciju, Grieķiju.

Ceļot droši

Daži ieteikumi senioriem, kā saudzēt un pasargāt sevi ceļojuma laikā, lai nebūtu jāsastopas ar kādiem nepatīkamiem atgadījumiem.

  • Jāizvēlas droši un ērti apavi. Svarīgi, lai tie neslīd, lai tajos var nostaigāt garākus ceļa gabalus. Labāk, lai apavi ir jau ienēsāti. Jāuzmanās pie baseiniem, kur var būt slidens, tur vislabāk izmantot neslīdošas čības.
  • Konsutējieties ar ģimenes ārstu, pastāstiet, kur brauksiet. Viņam ir zināms jūsu vispārējais veselības stāvoklis. Varbūt ieteiks paņemt līdzi kādus medikamentus, sniegs rekomendācijas, ja ir kādas hroniskas saslimšanas.
  • Padomājiet par vēnām. Jau gados jauniem cilvēkiem ceļojumos mēdz būs problēmas ar vēnām, tad vecākiem cilvēkiem ir vēl lielāki riski. Tāpēc laikus jāpadomā par pietiekamu ūdens dzeršanu, varbūt arī kompresijas zeķēm.
  • Padomājiet par personīgo mantu drošību — maks, pase, biļetes, fotoaparāts utt. To visu jātur drošā vietā un pie sevis, lai nenonāktu garnadžu redzeslokā.