6 lietas, kas jāņem vērā jaunietēm: atgādina ginekologs

vizite pie arsta

 

vizite pie arstaJaunība iet roku rokā ar mīlestību, kaislībām, romantiku, arī savas seksualitātes izzināšanu. Tas ir laiks, kad visbiežāk ir nenopietnas attiecības, biežāk var mainīties seksuālie partneri. Tas ir interesants laiks ikviena jauna cilvēka dzīvē, jo tad tiek meklēta lielā mīlestība, izzināta seksuālā jomā, atklāts savu ķermenis. Tas ir tikai dabiski. Tomēr tas ir jādara, apzinoties gan riskus, gan spējot pasargāt sevi no dažādām nevēlamām sekām. Tāpēc šajā rakstā apkopotas dažas būtiskas lietas, ko jaunietes un jaunas sievietes dzīves kaislību virpulī nedrīkst aizmirst.

Reizi gadā jāapmeklē ginekologs

Katrai jaunietei jau kopš pusaudžu vecuma, kad sākušās mēnešreizes, ir regulāri jāapmeklē ginekologs. Lai gan jaunietes to zina, viņām tas reizēm dzīves mutulī un steigā aizmirstas. Tāpat, maldīgi šķiet, ka, ja nav regulāra partnera, tad doties pie ginekologa nav vajadzības. Tomēr ginekologs jāpameklē arī tad, ja dzimumattiecības ir reti, ja ir dažādi partneri. Vislabāk, ja ir savs ginekologs, kuram uzticas, kuram nebaidās uzdot pat vismuļķīgākos jautājumus, jo jaunībā ne viss šķiet pats par sevi saprotams.

Laikus jāizvēlas droša kontracepcija

Vecumā ap divdesmit reti kurai jaunai sievietei ir stabilas attiecības, tie drīzāk ir meklējumi, randiņi, partneru maiņa, jo dzīve tikai vēl tiek iepazīta. Bieži vien tik agri nemaz vēl nav vēlme pēc stabilām attiecībām. Tāpēc ir īpaši svarīgi izvēlēties drošu kontracepciju, jo nekad nevar zināt, aiz kura stūra sagaida simpātisks cilvēks, randiņš un varbūt arī neplānota, bet kaislīga nakts. Piemērotāko kontracepciju palīdzēs izvēlēties ginekologs, izvērtējot jaunietes dzīvesveidu un veselību.

Avārijas kontracepcija nav pastāvīga kontracepcijas metode

Nav retums, kad jaunietēm radies iespaida, ka arī avārijas kontracepcija ir pilnīgi normāla kontracepcijas metode. Nē, tas ir ārkārtas risinājums, ko var izmantot vienu, divas reizes, piemēram, ja plīsis prezervatīvs, ja bijis neaizsargāts dzimumakts. Pēc šādas pieredzes jaunietei jāsaprot, ka ir obligāti jāapmeklē ginekologs un jārisina drošas kontracepcijas jautājums. Avārijas kontracepcija rada organismam samērā lielu stresu, uz laiku var izjukt menstruāciju cikls.

Tikai prezervatīvs pasargā no STS

Tāpat vēl viens maldīgs, bet izplatīts mīts starp jauniešiem, kuri jau iepazinuši dzimumdzīvi, ir tas, ka hormonālā kontracepcija nozīmē pilnīgu drošību. Tā ir drošība tad, ja ir attiecības ar vienu un uzticamu partneri, par kura veselību ir pilnīga pārliecība. Ja ir gadījuma sakari, ja nav informācijas par partnera veselību, tad neesat pasargāti no STS. No seksuāli transmisīvajām slimībām pasargā tikai prezervatīvs. Ja jauniete lieto hormonālo kontracepciju, bet ir jauns partneris, tad papildus jāizmanto arī prezervatīvs.

Sūdzību gadījumā nekavējoties jādodas pie ginekologa

Jaunietēm noteikti jāpievērš uzmanība savai intīmajai veselībai, laikus jāreaģē uz jebkādiem simptomiem un sūdzībām. Esot jaunai, aktīvai un savas mīlestības meklējumos, var gadīties iedzīvoties kādā nepatīkamā kaitē. Tas var būt kāds iekaisums vai piena sēnīte, cistīts u.c. Ja ir kādi neierasti simptomi un diskomforts intīmajā zonā, noteikti jāapmeklē ginekologs, kurš veiks apskati, analīzes un zinās, kā novērst nepatīkamo situāciju.

Izjautā partneri par viņa veselību

Veidojot attiecības, jaunietei noteikti nevajadzētu kautrēties viņam jautāt par viņa veselību. Jautāt, vai viņš ir pārbaudījies uz STS. Ja nē, tad palūgt to izdarīt, lai nebūtu nekādu pārpratumu. Ticēt uz godavārda ir muļķīgi, jo viņš pats pat var nezināt, ka ir kādas kaites nēsātājs. Ja vēlaties atklātas un drošas attiecības, tad vislabāk abiem nodot analīzes uz STS. Šādas analīzes var veikt pie ginekologa, urologa un dermatovenerologa. Saņemot iepriecinošus rezultātus, jums abiem būs sirdsmiers un iespēja izbaudīt savas attiecības bez jebkāda satraukuma par iespēju negaidīti inficēties, ja vien esat monogāmās attiecībās.